14 stycznia 2016 Udostępnij

Kinkiety – delikatne oświetlenie salonu i łazienki

kinkiety do salonuKinkiety, jakie możemy obecnie kupić w sklepach, poza nazwą mają niewiele wspólnego z oświetleniem o tej samej nazwie pamiętanym z czasów lat 80 – 90-tych ubiegłego wieku. Niegdyś ciężkie, toporne kształty, o kloszach które nie dodawały żadnego uroku w pomieszczeniach, teraz stają się na powrót jednym z najmodniejszych sposobów oświetlenia.

kinkiety w łazienceKinkiety zostały na nowo odkryte przez producentów i projektantów, zyskały nową odsłonę swoich kształtów, przez co zyskały masę wielbicieli pięknego oświetlenia. Kinkiety stały się szczególnie popularne w krajach skandynawskich, gdzie kocha się prostotę i minimalizm w dekoracjach, więc idealnie się wkomponowały w takie rozwiązania. Łatwo się je montuje na ścianach, można je dopasować do każdego wnętrza, więc nic dziwnego, że powróciły do łask i przechodzą swój renesans.

Kinkiety o małych i prostych kształtach świetnie pasują do łazienek, toalet czy jako podświetlenie korytarzy, a eleganckie, z dużymi abażurami to modele które wkomponują się w dekoracje sypialni lub salonu. Również do kuchni znajdziemy kinkiety, które podświetlą blat lub stół kuchenny. Właściwie nie ma pomieszczenia, w którym nie można umieścić kinkietu i to jest właśnie ich fenom sprzedaży. Ten typ oświetlenia jest odrębnym źródłem światła, dzięki niemu wyeksponujemy wybrane detale w salonie, w łazience dodatkowo doświetlą lustro, a w sypialni ich delikatne światło wprowadzi intymny nastrój.

kinkiet w sypialniW różnych pomieszczeniach najlepiej dobrać kilka źródeł światła, tak by korzystać z nich w zależności od potrzeb. Światło z żyrandoli jest światłem mocnym, które pomaga w codziennych czynnościach, jednak wieczorem gdy chcemy odpocząć, najlepiej korzystać z delikatniejszych rozwiązań. Kinkiety sprawdzają się tutaj idealnie.

W sypialniach mogą spełniać rolę lampki nocnej, przydatnej do czytania książki, a ciekawym rozwiązaniem jest tutaj regulowane ramię kinkietu, który można dopasować do swojej pozycji. Często także wybierane są kinkiety ze ściemniaczem, dzięki któremu można regulować ilość światła w pomieszczeniu. Kinkiet może być również bardzo ładną dekoracją ściany, co odpowiada gustom wielu osób.

Jacek Krakus

architekt wnętrz z wykształcenia i zamiłowania;
motto: "Nie ma światła, które świeciłoby dla siebie samego. Każde szczęście rozjaśnia świat."
/Hans Margolius/