25 stycznia 2016 Udostępnij

Wybieramy lampę idealnie pasującą do wnętrza

lampa dopasowana do wnętrzaWłaściwie dobrane oświetlenie wpływa nie tylko na nastrój, który panuje we wnętrzu, ale także na jego funkcjonalność. Jeśli lampy do kuchni, salonu czy sypialni zostaną dobrane we właściwy sposób, to ładnie podkreślą przeznaczenie konkretnego pomieszczenia.

oświetlenie górnePoniżej garść wskazówek, które pozwolą wybrać idealne oświetlenie do poszczególnych rodzajów pomieszczeń w naszych domach. Światło ma niebywałe właściwości plastyczne. Oznacza to, że pomaga podkreślić to, co w danym wnętrzu jest najlepsze oraz ukryć to, co uznać można za wady. Jeżeli tylko oświetlenie zostanie należycie zaplanowane, to można naprawdę skutecznie poprawić te proporcje mieszkania, które są niekorzystne.

I tak światło doskonale poszerza wąską kuchnię. Jest w stanie również wydłużyć pokój, który jest zdecydowanie za krótki. Natomiast interesujący design lampy to niewątpliwy aspekt dekoracyjny. Planując oświetlenie, nie wolno zapomnieć, że każde pomieszczenie to inna funkcja. W związku z tym należy stawiać na indywidualne rozwiązania.

Lampa do salonu: wielofunkcyjność na topie

Salon jest pomieszczeń w domu, w którym każdy z nas spędza zdecydowanie największą ilość czasu. To w salonie wykonujemy szereg czynności, do których potrzebne jest światło o rozmaitym natężeniu. W związku z tym konieczne okazuje się być zamontowanie zarówno światła górnego, jak i miejscowego. Jeżeli salon jest wysoki i przestronny, warto zdecydować się na żyrandol. W niewielkim najlepszym wyborem okazują się być reflektory halogenowe. Sprawdzają się również plafony.

W przypadku salonu istotne jest równomierne oświetlenie całej jego powierzchni. Wybrana lampa musi także współgrać z wystrojem całego pomieszczenia. W salonie dodatkowa lampa powinna znaleźć się w miejscu, w którym na ogół czytamy. Idealnie sprawdza się w tym wypadku taka, którą można regulować.

Lampa do kuchni: praktyczność przede wszystkim

czym oświetlić kuchnięKuchnia to kolejne pomieszczenie, w którym należy zastosować kilka źródeł światła. Światło górne musi być dobrane tak, aby zapewniało całą kuchnię światłem o ciepłej barwie. Lampy zamontowane w kuchni muszą nie tylko umilać spędzany w niej czas, ale również ułatwiać czynności, które są w kuchni naturalne. Dodatkowe oświetlenie w kuchni montuje się nad blatami roboczymi, stołem oraz zlewozmywakiem.

Lampa do sypialni: przytulna

Światło w sypialni ma przede wszystkim tworzyć miła atmosferę sprzyjającą wypoczynkowi. Dlatego liczy się tutaj głównie oświetlenie miejscowe oraz to mające charakter dekoracyjny.

Witold Wit

architekt światła;
motto: "Światło wierzy, że przemieszcza się szybciej od wszystkiego, ale się myli. Nieważne, jak szybko pędzi, zawsze odkrywa, że ciemność dotarła na miejsce wcześniej i już na nie czeka."
/Terry Pratchett/