22 lutego 2016 Udostępnij

Jakie znaczenie ma światło w aranżacji salonu?

salon oświetleniePlanując oświetlenie salonu pamiętajmy, że odpowiednio dobrane i skomponowane źródła mogą w niebagatelny sposób poprawić jego atrakcyjność, wyeksponować to co najlepsze oraz ukryć wszystkie niedoskonałości wystroju. Zatem jak wybrać lampy, tak by mieć przytulny i miły salon, w którym będziemy się dobrze czuć?

oświetlenie do salonuPrzede wszystkim zastanówmy się czego oczekujemy i sprawdźmy jakie są możliwości rozmieszczenia światła. Popatrzmy, czy nie warto wstawić lampy stojącej, postawić lampki na półce czy parapecie, umieścić kinkietu nad sofą lub może zrezygnować z dużego abażuru stojącego obok telewizora. To wszystko ma znaczenie i warto zapoznać się z zasadami jakie stosują projektanci wnętrz przy planowaniu oświetlenia w salonach.

W salonie spędzamy zazwyczaj sporo czasu bawiąc się z dziećmi, przyjmując gości czy też na oglądaniu telewizji. Warto więc postarać się, aby było w nim przytulnie i wszyscy chętnie tam spędzali czas. Pokuśmy się o zastosowanie kilku źródeł oświetlenia takich jak żyrandole, lampy stojące czy wiszące. Jeśli nie chcemy umieszczać żyrandola, nic nas do tego nie przymusza, ponieważ wystarczy dobrze rozmieścić inne rodzaje światła, które rozproszą mrok i stworzą czarujący nastrój, który zachwyci gości i domowników.

Dobór światła daje nam wiele możliwości kształtowania optycznego pomieszczenia, możemy sprawić, że będzie się wydawać większe lub mniejsze, wyższe lub szersze, w zależności co chcemy osiągnąć. Nie dość, że stworzymy sympatyczny nastrój w salonie, to użyjemy go jeszcze w praktyce jako narzędzie do modelowania przestrzeni. Wystarczy, że w małych salonach umieścimy przezroczyste klosze dające rozproszone światło, a już efekt wizualny sprawia, że salon wydaje się większy.

jaka lampa do salonuŚwiatło lamp lub kinkietów skierowane ku górze, sprawi, że salon wyda się wyższy, a odwrotnie, kierując je ku dołowi, pomieszczenie wizualnie się obniży. Świtało umieszczone przy lustrach również doda optycznej przestrzeni, podobnie dzieje się ze światłem punktowo skierowanym na wybrane pionowe elementy wystroju wnętrza.

Do nowoczesnych wnętrz pasują lampy lekkie np. papierowe, kolorowe, które dodają charakteru i przyciągają wzrok. Intymny klimat natomiast zbudują lampy z kloszami ograniczającymi ilość światła, których snop światła skierowany jest ku dołowi.

Jacek Krakus

architekt wnętrz z wykształcenia i zamiłowania;
motto: "Nie ma światła, które świeciłoby dla siebie samego. Każde szczęście rozjaśnia świat."
/Hans Margolius/