10 lutego 2016 Udostępnij

Urządzamy salon: gdzie należy umieścić lampy

lampy w salonieUmieszczona wokół fotela stojące w salonie stojąca lampa pozwoli na czytanie książek wówczas, kiedy na dworze jest już ciemno. Niska lampa ustawiona na regale to z kolei sposób na subtelne rozświetlenie wnętrza i zagwarantowanie sobie przyjemniejszej atmosfery podczas oglądania telewizji.

Tworząc aranżację salonu, nie warto ograniczać się tylko i wyłącznie do oświetlenia ogólnego, które określa się również mianem górnego lub podsufitowego. Zapewnia ono wprawdzie doskonałą orientację w pomieszczeniu, ale nie ma w nim nawet nutki nastrojowości. Do tego jest naprawdę mocno surowe. Najrozsądniej jest postawić na połączenie lampy sufitowej i oświetlenia punktowego.

W części salonu określanej jako wypoczynkowa idealnie sprawdza się zawieszona dość nisko lampa wielopunktowa. Na przykład niewielkich rozmiarów klosze, które umieszczone są na sznurach o różnej długości prezentują się niezwykle efektownie i naprawdę lekko. Kupując lampy do salonu, nie zapominaj, że wcale nie muszą one być kompletem. Wystarczy, że połączy je jedna wspólna cecha, którą może być na przykład kształt czy kolor.

Urządzając salon, nie zapominaj o tym, aby lampy pasowały do siebie pod względem stylistycznym. Modele mające metaliczne elementy idealnie podkreślą nowoczesny wystrój pomieszczenia. Te drewniane są niezastąpione, jeśli salon urządzany jest w stylu eko. Abażury wykonane z drapowanej tkaniny to nieodłączny element wówczas, kiedy chcemy, aby salon zyskał odrobinę pałacowego przepychu.

Nim podejmiesz decyzję, co kupujesz...

lampa xxl

Zanim podejmiesz decyzję, którą lampę kupujesz, koniecznie zwróć uwagę na jej materiał, wielkość oraz emitowane światło. Rozmiar lampy zawsze musi być dopasowany do wielkości salonu. W niewielkich pomieszczeniu abażur XXL nie będzie prezentował się dobrze. Z kolei lampka mini w przestronnym salonie stanie się niewidoczna. W niskich pomieszczeniach warto montować plafony bądź lampy wiszące, które umieszczone są na dość krótkim sznurze. W tych wysokich najlepiej wyglądają żyrandole o charakterze wielopunktowym.

Anastazja Malka

architekt i dekorator wnętrz;
motto: "Światło potrzebuje cienia."
/Konrad Lorenz/