1 lutego 2016 Udostępnij

Jak wybrać dobrą lampę stołową?

lampa nad stółZazwyczaj stół oświetlany jest przez lampę wiszącą nad blatem około 55 – 60 centymetrów. Dużych rozmiarów efektowne lampy należ umieszczać nad blatem 75 – 92 centymetry. Wielką praktycznością odznaczają się lampy regulowane, które bez trudu można w zależności od potrzeby albo opuścić, albo podnieść.

lampa stołowaSprawia to, że w każdej sytuacja lampa może zostać ustawiona tak, że nie oślepia ani nie zasłania osób, które właśnie znalazły się przy stole. Idealnie jest, kiedy lampa stołowa ma spodnią część przysłoniętą matową szybą bądź tworzywem sztucznym, które skutecznie rozprasza światło. Od góry powinna być natomiast zamknięta. Takie rozwiązanie sprawi, że stół zostanie równomiernie oświetlony, a jego otoczenie skryje się w lekkim półcieniu.

Trzeba jednak pamiętać, że osiągnięty efekt zawsze uzależniony jest od tego, jaką konstrukcję ma oprawa lampy. W związku z tym najrozsądniej jest wybrany model przymierzyć do stołu, nad którym ma zawisnąć. Wiele sklepów naprawdę chętnie przyjmuje zwrot, jeśli okazuje się, że lampa nie pasuje.

Rozwiązaniem godnym uwagi, które idealnie sprawdza się zwłaszcza w nowoczesnym wnętrzach jest długa lampa powieszona nad stołem o prostokątnym kształcie. Takie lampy inspirowane są oprawami wykorzystywanymi w biurach. Odznaczają się one ogromną funkcjonalnością i świetnie sprawdzają się zarówno podczas spożywania posiłków, jak i wówczas, kiedy na stole wykonujemy jakąś pracę. Do tego sprawiają, że forma stołu zostaje efektownie podkreślona.

lampa nad okrągły stółIdąc tym tropem, w przypadku stołu okrągłego sprawdzi się lampa okrągła bądź taka, której kształt można zamknąć w okręgu. Kiedy stół często przestawiamy lub jest on rozkładamy, klasyczne lampy często się nie sprawdzają. Identycznie jest wówczas, kiedy podczas projektowania instalacji nie mamy pomysłu, w którym miejscu umieścimy stół.

W takim przypadku dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie wyjątkowo dużej lampy, którą umieszcza się niemalże pod samym sufitem. Wówczas nawet wtedy, kiedy stół nie zostanie ustawiony w jej osi, nie będzie tego widać. Inną propozycją jest kilka reflektorów, które emitują mocne i szeroki światło. Wystarczy wówczas ukierunkować je tak, aby oświetlały stół. Kolejną propozycją są lampy mające ruchome ramię. W zależności od tego, jak duży ma być stół należy sięgnąć po jedną lub dwie.

Jacek Krakus

architekt wnętrz z wykształcenia i zamiłowania;
motto: "Nie ma światła, które świeciłoby dla siebie samego. Każde szczęście rozjaśnia świat."
/Hans Margolius/