19 lutego 2016 Udostępnij

Co będzie lepsze: kinkiet, lampa czy żyrandol?

Lampy do salonuBez wątpienia najtrudniejszym w domu pomieszczeniem do oświetlenia jest salon. To właśnie w salonie toczy się nasze życie rodzinne, to często w tym pomieszczeniu czytamy wybraną lekturę, to także w salonie spędzamy czas na zabawie z dziećmi i przyjmujemy gości. Nie trudno więc domyśleć się, że salon jest tym pokojem w domu, który zasługuje na specjalną uwagę.

Tyczy się to zwłaszcza tych salonów, w których znajdują się meble w ciemnym kolorze i ciężkie tkaniny, a ściany zostały pomalowane na ciemne czy wręcz mroczne kolory. W salonie niezbędne są różne lampy. Bez wątpienia idealnym wyborem okazują się być kinkiety. Po jednym można umieścić po obu stronach kominka, a także okna. Dwa warto powiesić nad kanapą oraz na tej ścianie, która jest w salonie ścianą centralną.

Pojedyncze źródło światła sprawdzi się za telewizorem, zaś stojąca lampa z kloszem skierowanym ku dołowi będzie idealna przy fotelu, w którym, siedząc, czytamy książki lub prasę. Lampki halogenowe nad blatem kuchennym o niewielkiej mocy są niezbędne. Bez nich nasz cień będzie zasłaniał nasze miejsce pracy.

Nad stołem koniecznie musi znaleźć się lampa na dłuższym kablu. Rozwiązaniem, które warto wziąć pod uwagę są także lampy mające długie przewody oraz kilka haków, które wbija się w różne miejsca na suficie. Taki model sprawia, że światło może być dowolnie przemieszczane.

lampa do gabinetu

Pokój przeznaczony do pracy nie ma zbyt dużych rozmiarów. Umieszczenie w nim kilku lamp oraz lampek sprawi, że optycznie będzie wydawał się większy. Nie warto jednak rezygnować z żyrandola. Ważne jest jednak, aby nie zastosować w nim zbyt mocnych żarówek. Będą one bowiem szybko męczyły oczy.

Ściana przy biurku również można zostać bardzo delikatnie oświetlona. Praca stanie się wówczas przyjemniejsza. W sypialni należy postawić na nastrojowe światło o ciepłym odcieniu.

Witold Wit

architekt światła;
motto: "Światło wierzy, że przemieszcza się szybciej od wszystkiego, ale się myli. Nieważne, jak szybko pędzi, zawsze odkrywa, że ciemność dotarła na miejsce wcześniej i już na nie czeka."
/Terry Pratchett/