20 stycznia 2016 Udostępnij

Rola oświetlenia w salonie - jak powiększyć optycznie mały salon?

nowoczesne lampy do salonuSalon to jedyne pomieszczenie w domu, gdzie możemy zastosować wszystkie typy oświetlenia: żyrandole, oświetlenie ledowe, różnego rodzaju lampy i kinkiety. Wybór zależy od efektu jaki chcemy osiągnąć i jakie miejsca chcemy doświetlić dodatkowo.

Dobrze dobrane i skomponowane źródła światła w salonie potrafią uczynić z tego pomieszczenia prawdziwą perełkę aranżacji wnętrz. Mały salon można znakomicie powiększyć optycznie za pomocą kompozycji świateł, która dodatkowo będzie ozdobą i elementem dekoracji. Jak stworzyć taki efekt podpowiemy poniżej.

Dobór wzorów oświetlenia zależy od jego ogólnego wystroju i tego, jak chcemy to światło rozmieścić. Jest kilka zasad, które warto zastosować jeśli planujemy „rozbudowanie” i urozmaicenie salonu za pomocą plastycznego rozmieszczenia światła. Przede wszystkim salon wyda się większy, jeśli dodatkowe źródło światła skierujemy w stronę sufitu lub zdecydujemy się na podświetlenie kilku wybranych elementów wystroju tego pomieszczenia. W wąskim salonie znakomicie sprawdza się podświetlenie małych wnęk lub też poszczególnych obrazów i wybranych mebli. Tutaj zwróćmy uwagę jakie możliwości, daje nam zastosowanie kinkietów i reflektorów, których wzorów i kształtów mamy całą gamę do dyspozycji w sklepach.

lampy wiszące salonWażne jest także oświetlenie sufitów, tutaj bardzo dobrze sprawdzają się mocne źródła świtała, wbudowane lub zawieszone, tak by mocno oświetlały górną część salonu. W małych pomieszczeniach lepiej unikać lamp dużych i z ciężkimi abażurami, które przytłoczą całe pomieszczenie i dodatkowo zajmą sporo miejsca.

Równie ważny co kształty i rozmieszczenie, jest także odpowiedni dobór kolorów oświetlenia do całości wystroju pomieszczenia. W małych salonach zdecydujmy się na jasne kolory, które sprawią optyczne wrażenie większej przestrzeni, zwłaszcza jeśli aranżacja salonu utrzymana jest w ciemnych kolorach. W salonach o pastelowym, ciepłym wystroju, światło może pełnić rolę dodatkowego elementu ozdobnego. Pamiętajmy również o tym, że sam wybór rodzaju światła ma niebagatelną rolę- zimne światło zmniejszy optycznie przestrzeń, a ciepłe potrafi rozświetlić wnętrze według potrzeb.

Anastazja Malka

architekt i dekorator wnętrz;
motto: "Światło potrzebuje cienia."
/Konrad Lorenz/